Näyttää siltä, että Suomen Nato-sopimus käsitellään eduskunnassa, vaikka kaikki Nato-maat eivät ole vielä jäsenyyttä hyväksyneen.

Näin ol­len ky­sei­nen pro­ses­si saa­daan pää­tök­seen var­sin no­pe­as­ti sen jäl­keen kun­han Turk­ki ja Un­ka­ri ovat ra­ti­fi­oi­neet Suo­men Nato-ha­ke­muk­sen.

Suo­men tur­val­li­suu­den kan­nal­ta oli­si toi­vot­ta­vaa, et­tä liit­ty­mi­nen Na­toon ta­pah­tui­si mah­dol­li­sim­man no­pe­as­ti, kos­ka vii­meis­tään nyt Pu­ti­nin Ve­nä­jä on pal­jas­ta­nut kas­von­sa, mitä se to­del­li­suu­des­sa on.

Enää ei ole mah­dol­li­suut­ta hoi­taa tur­val­li­suut­ta jat­ku­val­la li­tur­gi­al­la ys­tä­vyy­des­tä, niin­kuin oli Neu­vos­to­lii­ton ol­les­sa voi­mis­saan. Tuol­loin­kaan ai­toa ys­tä­vyyt­tä oli tus­kin ni­mek­si­kään, vaik­ka vi­ral­li­nen Suo­mi sitä yrit­ti syöt­tää Suo­men kan­sal­le.

Oi­ke­as­taan Suo­mel­la on nyt mah­dol­li­suus päi­vit­tää tur­val­li­suus­ky­sy­myk­sen­sä ajan ta­sal­le, kun Ve­nä­jän ase­voi­mat ovat ryös­tö­ret­kel­lä Uk­rai­nas­sa, ja ei­vät ole vä­li­tön uh­ka Suo­men tur­val­li­suu­del­le.

Voi käy­dä niin, et­tä Turk­ki ra­ti­fi­oi Suo­men Nato-ha­ke­muk­sen ai­kai­sem­min, kuin Ruot­sin ha­ke­muk­sen, jo­ten Suo­mi saat­taa liit­tyä Na­toon en­nen Ruot­sia, mut­ta Ruot­si tu­lee kui­ten­kin pe­räs­sä.

Joka ta­pauk­ses­sa Suo­men tu­lee hoi­taa tur­val­li­suus­po­li­tiik­kan­sa ikään kuin Ruot­si oli­si jo Na­ton jä­sen­maa, kos­ka näin tu­lee ole­maan en­nem­min tai myö­hem­min.

Oi­ke­as­taan Suo­mel­la on nyt mah­dol­li­suus päi­vit­tää tur­val­li­suus­ky­sy­myk­sen­sä ajan ta­sal­le, kun Ve­nä­jän ase­voi­mat ovat ryös­tö­ret­kel­lä Uk­rai­nas­sa, ja ei­vät ole vä­li­tön uh­ka Suo­men tur­val­li­suu­del­le.

Myös tu­le­vai­suu­des­sa Ve­nä­jä ei ole uh­ka Suo­mel­le, kos­ka olem­me sil­loin osa maa­il­man mah­ta­vin­ta puo­lus­tus­jär­jes­tel­mää.

Pert­ti Myl­ler

Viikko

By Viikko

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *