Terveyden ja hyvinvoinnin laitos on päivittänyt puutia­i­sai­vo­tu­leh­dus­ro­ko­tusten eli TBE-rokotusten suosituksia Pohjois-Karjalan osalta.

Uu­des­sa päi­vi­tyk­ses­sä Jo­en­suun Nii­ni­vaa­ral­la ja Hu­kan­hau­dal­la TBE-ro­ko­tus­ta suo­si­tel­laan kai­kil­le luon­nos­sa liik­ku­vil­le asuk­kail­le ja mök­ki­läi­sil­le. Muu­al­la Jo­en­suus­sa ro­ko­tus­ta suo­si­tel­laan edel­leen luon­nos­sa eri­tyi­sen pal­jon yli nel­jän vii­kon ajan liik­ku­vil­le. Toh­ma­jär­vel­lä on edel­leen voi­mas­sa sama suo­si­tus kuin nyt Nii­ni­vaa­ral­la ja Hu­kan­hau­dal­la.

Siun sote ei kuu­lu TBE-ro­ko­tus­ten kan­sal­li­seen ro­ko­tu­soh­jel­maan, jol­loin TBE-ro­ko­te on oma­kus­tan­tei­nen. Re­sep­tin saa koko per­heel­le soit­ta­mal­la omal­le ter­vey­sa­se­mal­leen. Ap­tee­kis­ta han­kit­tu ro­ko­te ote­taan mu­kaan ro­ko­tus­vas­taa­no­tol­le. Ro­kot­teen nou­ta­mi­sen jäl­keen ro­ko­tu­sa­jan voi va­ra­ta en­si­si­jai­ses­ti säh­köi­sen ajan­va­rauk­sen kaut­ta, mut­ta ajan saa myös soit­ta­mal­la ter­vey­sa­se­mal­le.

Jos per­hees­sä on neu­vo­la- tai kou­lui­käi­siä lap­sia, ro­ko­tuk­set voi­daan an­taa koko per­heel­le neu­vo­lois­sa tai kou­lu­ter­vey­den­huol­los­sa. TBE-ro­kot­teen voi saa­da myös oman työ­ter­veys­huol­lon kaut­ta, mi­kä­li työ­hön kuu­luu pal­jon luon­nos­sa liik­ku­mis­ta. Ris­ki­nar­vio teh­dään työ­ter­veys­huol­los­sa.

TBE-ro­ko­tus­sar­jaan kuu­luu kol­me ro­ko­tet­ta, ja yh­den an­nok­sen hin­ta on noin 30 eu­roa.

– Puu­ti­ai­sai­vo­tu­leh­dus on edel­leen har­vi­nai­nen tau­ti Poh­jois-Kar­ja­lan alu­eel­la, vaik­ka se on li­sään­ty­nyt. Kan­nat­taa suo­jau­tua pun­kin pu­re­mal­ta ai­na, kun liik­kuu luon­nos­sa ja har­ki­ta ro­ko­tus­ta suo­si­tuk­sen mu­kai­ses­ti, in­fek­ti­oy­li­lää­kä­ri Jen­ni­fer Sie­berns muis­tut­taa.

Viikko

By Viikko

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *