JOENSUU / Riitta Mikkonen
Pyhäselän Oma Osuuskunta osti toistakymmentä vuotta sitten Kiinteistönvälitys Mauri Ahvalo Oy:n osakkeet ja liiketoiminnan. Yrityksen nimi jäi ennalleen ja itse Ahvalo hoitamaan toimitusjohtajan pestiä, josta eläköityi viime vuonna.
Toimitusjohtaja palkattiin Kuopiosta. Tradenomi Maaret Siira toi mukanaan vahvan isännöintialan osaamisen. Osuuskunta perusti elokuun lopussa uuden, täysin omistamansa yrityksen, Kodinsilta Oy:n. Siira toimii myös sen toimitusjohtajana.
– Osuuskunnassa nähtiin isännöintialaa uhkaavana tulevaisuuskuvana, että isot monikansalliset yhtiöt ostavat pienet paikalliset, jolloin hyöty valuu ulos seudulta, Siira tiivistää.
Pyhäselän Oma Osuuskunnan muodostaa noin 2000 pohjoiskarjalaista piensijoittajaa. Osuuskunta on perustettu aikanaan Pyhäselän osuuspankin jälkeen ja samojen osakkaiden toimesta, juuret ovat niinkin kaukana kuin vuonna 1906 perustetussa Hammaslahden osuuskassassa.
– Osuuskunnan omistamaa yritystä on aika hankala myydä, huomauttaa toimitusjohtaja.
Samoin hän korostaa voitonjaon luonnetta. Yritysten pitää olla kannattavia ja tuottaa, mutta voitot eivät päädy kenenkään yksittäisen sijoittajan pussiin, vaan ne jaetaan ja sijoitetaan yhteisesti sovituilla periaatteilla: työllistetään, avustetaan ja tuetaan paikallisesti.
Isännöinti huolehtii
Kiinteistönvälitys ja isännöinti ovat toisiaan täydentävät toimialat, ja mainittujen yritysten kiintopiste onkin samoissa tiloissa Siltakadulla. Isännöintitoimisto tarjoaa perinteisten talouspalvelujen lisäksi myös teknisen isännöinnin palvelut.
– Toki taloyhtiössä kaiken perusta on hyvä talous, sen avulla kaikki muukin järjestyy. Tekninen isännöinti tarkoittaa vastuunottoa kiinteistön kuntoon ja huoltoon liittyvistä asioista, mikä lopulta koituu myös talouden hyväksi.
Siiralla on toistakymmenen vuoden kokemus isännöinnistä Kuopion seudulta. Viimeksi hän toimi aluejohtajana yrityksessä, joka päätyi Realia Groupin, nykyisen Retta Groupin omistukseen. Sen taustalla on pääomasijoitusrahasto, ja se oli myös mukana takavuosien kartelliepäilyissä.
Osuuskuntaomisteisessa yhtiössä halutaan tehdä asiat toisin.
Osuuskuntaomisteisessa yhtiössä halutaan tehdä asiat toisin. Tekninen isännöinti tutustuu kohteeseen tarkasti ja huolehtii asiat kuntoon ensisijaisesti käyttäjän eikä sijoittajan näkökulmasta.
– Isännöinnin palveluiden ja hinnoittelun pitää olla läpinäkyvää, ihan kuten taloyhtiön taloudenkin pitää näkyä osakkaille mahdollisimman reaaliaikaisesti.
Maaret Siira toteaa, että pohjoiskarjalaisilla markkinoilla tuntuu olleen tilausta uusille palveluille. Tarjouspyyntöjä on tullut ja sopimuksia on tehty. Isännöitsijän vaihtaminen vie käytännössä oman aikansa, vaikka asiaa ei yhtiökokoukseen tarvitse viedäkään.
– Hyvä taloyhtiön hallitus pitää huolta ja samalla muidenkin osakkaiden puolta, että isännöinti on tarpeisiin sopivaa ja hinnoittelu yleisen hintatason mukaista.
– Kilpailutus kannattaa, onnistunut isännöinti helpottaa myös hallituksen taakkaa, ja sitä kautta lisääntyy myös kiinnostus hallitustyöskentelyyn.
Elämäntilanteet muuttuvat
Taloyhtiöissä odotellaan sekavin tuntein minkälaisia energiavelvoitteita tulevaisuus tuo tullessaan. Tämä vaikuttaa kiinteistönvälitykseenkin, mihin lisäksi vaikuttaa moni muu epävarmuustekijä, rahoituksen hinnasta alkaen.
– Tähän on nyt vain totuttava, kyllä se korkotaso lopulta asettuu, mutta halpojen korkojen aika on takana.
Se on kuitenkin aina varmaa, että jossain meidän pitää asua. Elämäntilanteiden muuttuessa myös asumisjärjestelyiden on muututtava. Rohkeiltakin tuntuvia ratkaisuja on tehty ennen, ja tehdään tulevaisuudessa.
– Toukokuu on kiinteistövälityspuolella ollutkin varsin vilkas pitkän hiljaisen kauden jälkeen, patoutunut kysyntä alkaa purkautua.
Myös kiinteistönvälityksen toimitusjohtajana Siiran näkökulma pohjaa osuuskunnan arvoihin. Välittäminen on enemmän kuin omaisuuden vaihtamista, se on asiakkaasta välittämistä, sekä myyjän että ostajan haaveiden täyttämistä.
– Välityksessä on väliä sillä, kuka tekee pohjatyön ja miten. Halu myydä ei tee asuntomyyjää, tästä on saatu ihan väärää oppia julkisuudesta.
Sanomattakin selvää, että kun kiinteistönvälittäjä ja isännöitsijä kulkevat töihinsä samasta ulko-ovesta, myös tiedonvaihto on sujuvaa ja luottamus on molemminpuolista, mikä koituu asiakkaan eduksi paitsi ajansäästönä, ennen kaikkea arvailun vähenemisenä. Vielä kauppojen jälkeenkin tietää mistä apu löytyy, jos jotain sattuu.
Maaret Siira muistuttaa, että myös asunnon vuokraaminen tai vuokralla asuminen on järkevä ratkaisu moneen elämäntilanteeseen. Sitäkin välityspalvelua Ahvalon toimisto tarjoaa yhä enemmän, koko henkilöstöllä on LKV-tutkinnon lisäksi myös vastaava LVV-tutkinto.
Nämä tutkinnot monien muiden lisäksi on myös toimitusjohtajalla, mutta varsinaiseen operatiiviseen toimintaan ei juurikaan tarvitse ammattilaisten johtajan puuttua.
– Jos jotain, niin isännöinnin puolella. Kiinteistönvälittäjät tuntevat alueensa niin parhaiten.
Siira itse on syntyisin Tuusniemeltä, työura on rakentunut pääosin Savon puolella. Joensuu ja etenkin Penttilänrannassa asuessa jokimaisema ovat tehneet jo lähtemättömän vaikutuksen.
– Myönnettävä sekin, että lapsiperhearki kerrostalossa tuntuu juuri nyt oikealta ratkaisulta, niin haikealta kuin hirsitalosta ja pihamaasta tuntuikin luopua.
Artikkeli on julkaistu 1.6.2023 ilmestyneessä Viikko Pohjois-Karjalassa.
