Peruskorjaus- ja lisärakentamishankkeen takia kiinni oleva Kansallismuseo kyläilee museoissa eri puolilla Suomea.
Syksyn ensimmäinen pysähdyspaikka on Lappeenrannan taidemuseo 31.8.–1.9. Vuonna 2025 Kansallismuseo saapuu Seinäjoelle Etelä-Pohjanmaan museoon 22.–23.3. ja Joensuuhun Pohjois-Karjalan museon uusiin tiloihin entiselle kaupungintalolle 11.–12.10. Sisäänpääsy on aina ilmainen.
Kansallismuseon vierailun aikana voi nähdä myös taidemaalari Edvard ”Eetu” Iston maalauksen Hyökkäys. Koulukirjoistakin tutussa teoksessa Venäjän kaksipäinen kotka ahdistelee Suomi-neitoa ja yrittää riistää tältä lakikirjan. Sen valmistumisvuonna 1899 keisari Nikolai II antoi helmikuun manifestina tunnetun julistuksensa.
Esillä on myös vuodelta 1542 säilynyt harvinaisuus, kuusen juurakosta valmistettu Ruskon kousa. Kansallismuseon vierailun aikana voi nähdä myös alkuperäiset Ateljer Faunin valmistamat Muumihahmot 1950-luvun lopulta, presidentti Kekkosen 1970-luvun silmälasit ja Nato-kynän, jolla ulkoministeri Pekka Haavisto allekirjoitti Suomen Nato-hakemuksen 24. helmikuuta 2022.
Museokyläilyt Kansallismuseo aloitti viime keväänä Tornionlaakson museosta, jossa kahden päivän aikana vieraili ennätykselliset 2400 kävijää. Lappeenrannan lisäksi tänä vuonna kyläillään Raahen museossa, Soveliuksen talossa 26.–27.10. ja Loimaalla Suomen maatalousmuseo Sarassa 23.–24.11.
