JO­EN­SUU / Riit­ta Mik­ko­nen

Pyhäselän Oma Osuuskunta osti toistakymmentä vuotta sitten Kiinteistönvälitys Mauri Ahvalo Oy:n osakkeet ja liiketoiminnan. Yrityksen nimi jäi ennalleen ja itse Ahvalo hoitamaan toimitusjohtajan pestiä, josta eläköityi viime vuonna.

Toi­mi­tus­joh­ta­ja pal­kat­tiin Kuo­pi­os­ta. Tra­de­no­mi Maa­ret Sii­ra toi mu­ka­naan vah­van isän­nöin­ti­a­lan osaa­mi­sen. Osuus­kun­ta pe­rus­ti elo­kuun lo­pus­sa uu­den, täy­sin omis­ta­man­sa yri­tyk­sen, Ko­din­sil­ta Oy:n. Sii­ra toi­mii myös sen toi­mi­tus­joh­ta­ja­na.

– Osuus­kun­nas­sa näh­tiin isän­nöin­ti­a­laa uh­kaa­va­na tu­le­vai­suus­ku­va­na, et­tä isot mo­ni­kan­sal­li­set yh­ti­öt os­ta­vat pie­net pai­kal­li­set, jol­loin hyö­ty va­luu ulos seu­dul­ta, Sii­ra tii­vis­tää.

Py­hä­se­län Oma Osuus­kun­nan muo­dos­taa noin 2000 poh­jois­kar­ja­lais­ta pien­si­joit­ta­jaa. Osuus­kun­ta on pe­rus­tet­tu ai­ka­naan Py­hä­se­län osuus­pan­kin jäl­keen ja sa­mo­jen osak­kai­den toi­mes­ta, juu­ret ovat niin­kin kau­ka­na kuin vuon­na 1906 pe­rus­te­tus­sa Ham­mas­lah­den osuus­kas­sas­sa.

– Osuus­kun­nan omis­ta­maa yri­tys­tä on ai­ka han­ka­la myy­dä, huo­maut­taa toi­mi­tus­joh­ta­ja.

Sa­moin hän ko­ros­taa voi­ton­ja­on luon­net­ta. Yri­tys­ten pi­tää ol­la kan­nat­ta­via ja tuot­taa, mut­ta voi­tot ei­vät pää­dy ke­nen­kään yk­sit­täi­sen si­joit­ta­jan pus­siin, vaan ne ja­e­taan ja si­joi­te­taan yh­tei­ses­ti so­vi­tuil­la pe­ri­aat­teil­la: työl­lis­te­tään, avus­te­taan ja tu­e­taan pai­kal­li­ses­ti.

Isännöinti huolehtii

Kiin­teis­tön­vä­li­tys ja isän­nöin­ti ovat toi­si­aan täy­den­tä­vät toi­mi­a­lat, ja mai­nit­tu­jen yri­tys­ten kiin­to­pis­te on­kin sa­mois­sa ti­lois­sa Sil­ta­ka­dul­la. Isän­nöin­ti­toi­mis­to tar­jo­aa pe­rin­teis­ten ta­lous­pal­ve­lu­jen li­säk­si myös tek­ni­sen isän­nöin­nin pal­ve­lut.

– Toki ta­lo­yh­ti­ös­sä kai­ken pe­rus­ta on hyvä ta­lous, sen avul­la kaik­ki muu­kin jär­jes­tyy. Tek­ni­nen isän­nöin­ti tar­koit­taa vas­tuu­not­toa kiin­teis­tön kun­toon ja huol­toon liit­ty­vis­tä asi­ois­ta, mikä lo­pul­ta koi­tuu myös ta­lou­den hy­väk­si.

Sii­ral­la on tois­ta­kym­me­nen vuo­den ko­ke­mus isän­nöin­nis­tä Kuo­pi­on seu­dul­ta. Vii­mek­si hän toi­mi alu­e­joh­ta­ja­na yri­tyk­ses­sä, joka pää­tyi Re­a­lia Grou­pin, ny­kyi­sen Ret­ta Grou­pin omis­tuk­seen. Sen taus­tal­la on pää­o­ma­si­joi­tus­ra­has­to, ja se oli myös mu­ka­na ta­ka­vuo­sien kar­tel­lie­päi­lyis­sä.

Osuus­kun­ta­o­mis­tei­ses­sa yh­ti­ös­sä ha­lu­taan teh­dä asi­at toi­sin.

Osuus­kun­ta­o­mis­tei­ses­sa yh­ti­ös­sä ha­lu­taan teh­dä asi­at toi­sin. Tek­ni­nen isän­nöin­ti tu­tus­tuu koh­tee­seen tar­kas­ti ja huo­leh­tii asi­at kun­toon en­si­si­jai­ses­ti käyt­tä­jän ei­kä si­joit­ta­jan nä­kö­kul­mas­ta.

– Isän­nöin­nin pal­ve­lui­den ja hin­noit­te­lun pi­tää ol­la lä­pi­nä­ky­vää, ihan ku­ten ta­lo­yh­ti­ön ta­lou­den­kin pi­tää nä­kyä osak­kail­le mah­dol­li­sim­man re­aa­li­ai­kai­ses­ti.

Maa­ret Sii­ra to­te­aa, et­tä poh­jois­kar­ja­lai­sil­la mark­ki­noil­la tun­tuu ol­leen ti­laus­ta uu­sil­le pal­ve­luil­le. Tar­jous­pyyn­tö­jä on tul­lut ja so­pi­muk­sia on teh­ty. Isän­nöit­si­jän vaih­ta­mi­nen vie käy­tän­nös­sä oman ai­kan­sa, vaik­ka asi­aa ei yh­ti­ö­ko­kouk­seen tar­vit­se vie­dä­kään.

– Hyvä ta­lo­yh­ti­ön hal­li­tus pi­tää huol­ta ja sa­mal­la mui­den­kin osak­kai­den puol­ta, et­tä isän­nöin­ti on tar­pei­siin so­pi­vaa ja hin­noit­te­lu ylei­sen hin­ta­ta­son mu­kais­ta.

– Kil­pai­lu­tus kan­nat­taa, on­nis­tu­nut isän­nöin­ti hel­pot­taa myös hal­li­tuk­sen taak­kaa, ja sitä kaut­ta li­sään­tyy myös kiin­nos­tus hal­li­tus­työs­ken­te­lyyn.

Elämäntilanteet muuttuvat

Ta­lo­yh­ti­öis­sä odo­tel­laan se­ka­vin tun­tein min­kä­lai­sia ener­gi­a­vel­voit­tei­ta tu­le­vai­suus tuo tul­les­saan. Tämä vai­kut­taa kiin­teis­tön­vä­li­tyk­seen­kin, mi­hin li­säk­si vai­kut­taa moni muu epä­var­muus­te­ki­jä, ra­hoi­tuk­sen hin­nas­ta al­ka­en.

– Tä­hän on nyt vain to­tut­ta­va, kyl­lä se kor­ko­ta­so lo­pul­ta aset­tuu, mut­ta hal­po­jen kor­ko­jen ai­ka on ta­ka­na.

Se on kui­ten­kin ai­na var­maa, et­tä jos­sain mei­dän pi­tää asua. Elä­män­ti­lan­tei­den muut­tu­es­sa myös asu­mis­jär­jes­te­lyi­den on muu­tut­ta­va. Roh­keil­ta­kin tun­tu­via rat­kai­su­ja on teh­ty en­nen, ja teh­dään tu­le­vai­suu­des­sa.

– Tou­ko­kuu on kiin­teis­tö­vä­li­tys­puo­lel­la ol­lut­kin var­sin vil­kas pit­kän hil­jai­sen kau­den jäl­keen, pa­tou­tu­nut ky­syn­tä al­kaa pur­kau­tua.

Myös kiin­teis­tön­vä­li­tyk­sen toi­mi­tus­joh­ta­ja­na Sii­ran nä­kö­kul­ma poh­jaa osuus­kun­nan ar­voi­hin. Vä­lit­tä­mi­nen on enem­män kuin omai­suu­den vaih­ta­mis­ta, se on asi­ak­kaas­ta vä­lit­tä­mis­tä, sekä myy­jän et­tä os­ta­jan haa­vei­den täyt­tä­mis­tä.

– Vä­li­tyk­ses­sä on vä­liä sil­lä, kuka te­kee poh­ja­työn ja mi­ten. Halu myy­dä ei tee asun­to­myy­jää, täs­tä on saa­tu ihan vää­rää op­pia jul­ki­suu­des­ta.

Sa­no­mat­ta­kin sel­vää, et­tä kun kiin­teis­tön­vä­lit­tä­jä ja isän­nöit­si­jä kul­ke­vat töi­hin­sä sa­mas­ta ul­ko-oves­ta, myös tie­don­vaih­to on su­ju­vaa ja luot­ta­mus on mo­lem­min­puo­lis­ta, mikä koi­tuu asi­ak­kaan eduk­si pait­si ajan­sääs­tö­nä, en­nen kaik­kea ar­vai­lun vä­he­ne­mi­se­nä. Vie­lä kaup­po­jen jäl­keen­kin tie­tää mis­tä apu löy­tyy, jos jo­tain sat­tuu.

Maa­ret Sii­ra muis­tut­taa, et­tä myös asun­non vuok­raa­mi­nen tai vuok­ral­la asu­mi­nen on jär­ke­vä rat­kai­su mo­neen elä­män­ti­lan­tee­seen. Si­tä­kin vä­li­tys­pal­ve­lua Ah­va­lon toi­mis­to tar­jo­aa yhä enem­män, koko hen­ki­lös­töl­lä on LKV-tut­kin­non li­säk­si myös vas­taa­va LVV-tut­kin­to.

Nämä tut­kin­not mo­nien mui­den li­säk­si on myös toi­mi­tus­joh­ta­jal­la, mut­ta var­si­nai­seen ope­ra­tii­vi­seen toi­min­taan ei juu­ri­kaan tar­vit­se am­mat­ti­lais­ten joh­ta­jan puut­tua.

– Jos jo­tain, niin isän­nöin­nin puo­lel­la. Kiin­teis­tön­vä­lit­tä­jät tun­te­vat alu­een­sa niin par­hai­ten.

Sii­ra it­se on syn­tyi­sin Tuus­nie­mel­tä, työ­u­ra on ra­ken­tu­nut pää­o­sin Sa­von puo­lel­la. Jo­en­suu ja eten­kin Pent­ti­län­ran­nas­sa asu­es­sa jo­ki­mai­se­ma ovat teh­neet jo läh­te­mät­tö­män vai­ku­tuk­sen.

– Myön­net­tä­vä se­kin, et­tä lap­si­per­he­ar­ki ker­ros­ta­los­sa tun­tuu juu­ri nyt oi­ke­al­ta rat­kai­sul­ta, niin hai­ke­al­ta kuin hir­si­ta­los­ta ja pi­ha­maas­ta tun­tui­kin luo­pua.

Ar­tik­ke­li on jul­kais­tu 1.6.2023 il­mes­ty­nees­sä Viik­ko Poh­jois-Kar­ja­las­sa.

Viikko

By Viikko

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *