Liperiläislähtöinen Demarinuorten puheenjohtaja Emilia Kangaskolkka asettuu ehdolle kesäkuun EU-parlamenttivaaleihin.
Kangaskolkka julkistaa tiedon ehdokkuudestaan tänään lauantaina 16.3. Demarinuorten aktiivipäivillä Turussa.
– SDP:n puoluehallitus on asettanut minut eurovaaliehdokkaaksi Demarinuorten esityksestä. Näissä vaaleissa tulen kampanjoimaan niin Savo-Karjalassa Itä-Suomen kannatuksen nostattamiseksi kuin opiskelijakaupungeissa puolueen nuorisokannatuksen nostattamiseksi. Yhdessä SDP:n joukkueena meidän on tavoiteltava kolmatta paikkaa Suomen 15 paikan listalta, Kangaskolkka kertoo.
Tulen kampanjoimaan niin Savo-Karjalassa Itä-Suomen kannatuksen nostattamiseksi kuin opiskelijakaupungeissa puolueen nuorisokannatuksen nostattamiseksi.
Kampanjan nettisivut avattiin lauantaina osoitteeseen emiliakangaskolkka.fi. Kangaskolkka järjestää kampanja-avauksensa tulevana perjantaina 22.3. Joensuun Carelicumin Lumme -kahvilassa kello 16 alkaen (kahvitus klo 15.30). Tilaisuudessa kuullaan Kangaskolkan ehdokaspuhe sekä itäsuomalaisten vaikuttajien paneelikeskustelu. Tilaisuus on kaikille avoin.
20-vuotias Kangaskolkka on luotsannut Demarinuoria elokuusta 2023. Hän on SDP:n nuorin kunnanvaltuutettu, Pohjois-Karjalan hyvinvointialueen varavaltuutettu ja yhteiskuntatieteiden ylioppilas. Hän tavoittelee jatkokautta myös Demarinuorten puheenjohtajana.
– SDP:llä on edessä pakkovoitto kesän eurovaaleissa ja puolueen panoksen tulee olla sen mukainen. Meidän on tarjottava visio yhtenäisestä ja avoimesta Euroopan unionista vastauksena äärioikeiston tarjoamalle pimeiden voimien tarinalle, toteaa Kangaskolkka.
